Ekozprávy

Obchod Kaufland ve Svitavách, nechal pokácet rozkvetlé hrušně na parkovišti

Rozkvetlé stromy na parkovišti nechal obchodní dům pokácet, kvůli padajícím hruškám Vlnu nelibosti mnoha lidí vyvolalo kácení ovocných stromů na parkovišti před obchodním domem Kaufland ve Svitavách, spadající s diskonty LIDL pod koncern

Zahradníci začali na Masarykově náměstí u bývalého AFI tvořit nový park, původně izraelská firma slibovala hotel

Zahradníci začali v centru Pardubic tvořit nový park na masarykově náměstí.

Delegace ze Senátu navštívila spalovnu v Rybitví, následně debatovala na pardubické radnici

titulka_820x400_exact_q85_1.jpg

V úterý odpoledne přivítali zástupci vedení města v čele s primátorem Janem Nadrchalem v areálu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví početnou delegaci ze Senátu. Po prohlídce areálu, které se účastnili i zástupci firmy AVE CZ, která nyní spalovnu vlastní, se senátoři přesunuli na pardubický magistrát.


Spolek Zelená pro Pardubicko úředníky i politiky upozorňoval na nejasné vyjádření krajského úřadu ohledně území u Labe

pce_jasan_1_1.jpg

oudci jsou přesvědčeni, že chyba je na straně magistrátu, který neměl změnu využití sporných pozemků k zástavbě schválit, když pro to ani neuvedl důvody. Tím spíše, že spolek Zelená pro Pardubicko úředníky i politiky upozorňoval na nejasné vyjádření krajského úřadu a na hrozbu, že památný jasan ztepilý s obvodem 484 centimetrů bude skácen. Magistrát námitky odbyl odkazem na stanovisko krajského úřadu.

„Přihlédnutí k hledisku veřejného zájmu na ochraně přírody a krajiny zcela chybí, a to i v odůvodnění zamítnutí připomínky spolku Zelená pro Pardubicko,“ uvedl krajský soud ve svém rozsudku.

Pozemky na kterých roste jasan a další stromy, navazují na slepé rameno původního Labe. Ochránci přírody by si přáli, aby územní prošlo rekultivací a stalo se novým místem pro procházky.

MĚSTO PARDUBICE VÍ, ŽE JE ZDE ŠPATNÉ OVZDUŠÍ, hlavně z automobilové dopravy

dsc06012.jpg

Lidé nevědí, co v centru Pardubic vlastně dýchají, stěžuje si bývalý inspektor životního prostředí. Radní Pardubic však měření zatím nespustí. Čekají na dostavbu obchvatu.

 

Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči v Pardubickém kraji je nejoblíbenější alejí, rozhodla veřejnost

bc44a3a9332675bd0d88ffd664df6919_xl_1.jpg

Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči je nejoblíbenější alejí, rozhodla veřejnost

Rozšíření skládky v Nasavrkách se má rozšířit, sousední Ctětín souhlasí s rozšířením na své území

uklid_jpg.jpg

Lidé ve Ctětíně na Chrudimsku podpořili rozšíření skládky Nasavrky

Záměr splavnění Labe do Pardubic pro nákladní dopravu by měl být opuštěn a uvolněné peníze využity tam, kde jsou více potřeba, sdělil Jan Linhart ze Zelené pro Pardubicko

prelouc_1_1.jpg

„Jsem toho názoru, že záměr splavnění Labe do Pardubic pro nákladní dopravu by měl být opuštěn a uvolněné peníze využity tam, kde jsou více potřeba,“ uvedl například předseda spolku Zelená pro Pardubicko Jan Linhart.

Obce striktně nesouhlasí se spalovnou nebezpečných odpadů v Rybitví

dsc07259_jpg_2.jpg

Pardubice a okolní obce dál nesouhlasí s výstavbou spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Zvažují proto odvolání proti rozhodnutí ministerstva, které dalo firmě AVE CZ kladné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí.

Elektrárna Chvaletice získala výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť

dsc04154_jpg_1_1.jpg

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku získala výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, o niž usilovala několik let.