Z tisku

Boj o průplav

dsc06212_jpg.jpg

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyš ší správní soud vrátil na úplný začátek, má nečekané pokračování. Sdružení Děti Země zažalovalo rozhodnutí krajského úřadu, který v biocentru povolil kácení akátů.P

Místo vašeho oblíbeného parku supermarket?

dsc09946_jpg_1.jpg
27. března 2017

Poslanecká sněmovna projednává novelu stavebního zákona. A někteří poslanci navrhují úplné vyškrtnutí možnosti občanů vyjadřovat se ke stavbám v jejich okolí. Podle jednoho z návrhů by se měla úplně zrušit možnost spolků účastnit se v územních a stavebních řízeních – s výjimkou těch největších staveb, které prochází kompletním procesem hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA). Například u kontroverzních staveb supermarketů to znamená, možnost mluvit jen do zlomku největších případů.

Spalovna v Chotíkově potřetí bez územního rozhodnutí

zakouti_11_2_2018_2_jpg.jpg
11. března 2017

Dětem Země byl doručen šestý vítězný rozsudek, spalovna nemá i stavební povolení. Krajský soud v Plzni na základě žaloby Dětí Země ze září 2016 svým rozsudkem ze dne 21. prosince 2016, který byl doručen až nyní, již potřetí zrušil pravomocné územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů v Chotíkově.

Spalovna jedů zamítnuta

dsc07230_jpg.jpg
30. září 2016

Rozhodnutí krajského úřadu Královéhradeckého kraje, které zamítá žádost společnosti AVE CZ o integrované povolení k přestavbě odstavené rybitevské spalovny na moderní velkokapacitní spalovnu nebezpečných odpadů, se podařilo Právu získat dřív, než kopie tohoto rozhodnutí doputují na pardubický krajský úřad, pardubický magistrát a další zainteresované instituce.

Břízy musely k zemi. V Tyršových sadech ovšem schnou i další stromy

dsc02768_jpg.jpg
25. září 2016

Dvě velké břízy už musely z okolí kavárny v pardubických Tyršových sadech zmizet. Byly nebezpečné svému okolí. Ovšem v nedávno opraveném parku uschly i další stromy. Jasné je, že kácet se bude i nadále.

Možná se na dnešní generaci politiků bude vztahovat rčení „Smrdí jako Pardubice“

4. února 2016

Bylo zahájeno zjišťovací řízení na výstavbu asfaltového terminálu a skladu pohonných hmot v areálu Synthesie na území Rybitví. V 16. století se Pardubice mohly pyšnit rčením „Skví se jako Pardubice". Kdysi nevýznamná osada se pod vládou Pernštejnů přeměnila v jedno z nejkrásnějších evropských měst. Od té doby uplynulo mnoho času. Pardubice se rozvinuly v průmyslové město na hlavní železniční trati. Jako jedno z hlavních odvětví bylo od padesátých let minulého století rozvíjeno v chemickém průmyslu, ať už se jednalo o výrobu benzinu, olejů asfaltů v Paramu Pardubice nebo o řadu dalších výrobků kvalifikované chemie v Synthesii Semtín.