Aktuality
Pardubice distribuují podpisové archy proti spalovně nebezpečných odpadů

Obnovenou petici proti spalovně nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku už lidé mohou podepisovat. Podpisové archy jsou například v pardubickém turistickém centru. Foto: statutární město Pardubice
Černý den pro Pardubické životní prostředí, oznámil Jan Linhart 12.5.2023 po té, co Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas pro spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic

Jsem zklamán. Seznámíme se s argumenty a zjistíme, co se dá dělat. Určitě budeme bojovat dál,“ uvedl Jan Linhart ze sdružení Zelená pro Pardubicko, který proti spalovně v Rybitví dlouhodobě bojuje.
Boj o spalovnu v Opatovicích nekončí. Hradec je ostře proti, Pardubice mlčí

Podporu v boji proti chystané spalovně odpadů v Opatovicích nad Labem, jež by od roku 2028 mohla likvidovat až 150 tisíc tun odpadu ročně, Hradec Králové nenajde v Pardubicích ani v Chrudimi. Může ale počítat s pomocí Opatovic a okolních obcí, které s pálením odpadu nesouhlasí.
Pardubičtí se obávají verdiktu o spalovně, petici podepsalo 11 tisíc lidí a vyjádření Ing. Jana Linharta

„Celé to zase trvá. Původně mělo být známo rozhodnutí do dubna. To se nestihlo. Snad to tedy přijde brzy a bude to pro Pardubice pozitivní,“ uvedl bývalý pardubický zastupitel Jan Linhart, který proti spalovně v Rybitví bojuje dlouhé roky.
„A taky mám obavu, že pokud úředníci nebudou spokojeni s dokumentací firmy a námitky lidí uznají, vrátí jim to k přepracování a pojedeme celé kolečko zase od začátku,“ doplnil Jan Linhart.
Dobrý příklad porozumění a dohody mezi úřadem a ekology, konkrétně UMO 2 Pardubice Polabiny, spolky a Agenturou ochrany přírody a krajiny. Podařilo se zachránit řadu stromů kolem ulice Lonkova, Lidická a KPT. Bartoše

Při odborném posouzení dřevin Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a v době místního šetření nebyly na řadě dřevin shledány natolik závažné defekty, které by signalizovaly negativní vliv na jejich stabilitu, hrozbu jejich selhání za běžných povětrnostních podmínek a nutnost jejich skácení. Správní orgán neshledal závažný důvod k jejich skácení za prokázaný,a proto žádost o jejich skácení zamítnul. Ve spolupráci se spolky bylo také rozhodnuto, že je důležité doplnit úbytek zeleně při kácení ostatních neperspektivních stromů a tak bylo uloženo žadateli doplnit náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy.
Děkujeme za aktivity všem, kterým není lhostejné co se děje ve Vašem okolí, kde žijete a působíte.
Zelená pro Pardubicko je u toho také aneb Apel 150 spolků adresovaný poslancům: při povolování staveb chceme chránit životní prostředí

Cílem happeningu bylo znovu poslancům a poslankyním připomenout, že mají obnovit právo veřejnosti vyjadřovat se ke stavebním záměrům, pokud ovlivňují životní prostředí, a zastavit tak návrat ke stavu před rokem 1989, kdy bylo vyjádření takového názoru považováno za zločin proti hospodářství a státu.
Kanadská společnost Euro Manganese chce těžit mangan prostřednictvím společnosti Mangan Chvaletice

Se záměrem nesouhlasí obec Řečany nad Labem. Vadí jí hlavně možné zvýšení hluku, nákladní dopravy, emisí do ovzduší a prachu a pokles cen nemovitostí.
Proč je dobré podpořit úpravu § 70 v zákoně č. 114/1992 Sb.

Možnosti ekologických spolků aktivně se vyjadřovat k záměrům, které mohou významně ovlivnit životní prostředí, se v posledních několika letech opakovaně omezily. Spolky od r. 2018 nemohou připomínkovat záměry týkající se kácení stromů z důvodu výstavby. Nově mají přijít o možnost vstupovat do řízení, kde se rozhoduje o udělení výjimek ohledně zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Právo na příznivé životní prostředí je zaručeno Listinou základních práv a svobod a podle občanského zákoníku patří k základním právům každého člověka. • Příklady, kdy to dobře dopadlo: nejvýznamnějším přínosem účastenství spolků je pozoruhodné množství zachráněných přírodních hodnot a lokalit před necitlivými stavebními či těžebními záměry.
ZRUŠENÍ ÚZEMNÍ REZERVY PRO KANÁL DUNAJ-ODRA-LABE PŘINESE ROZVOJ DOTČENÉHO ÚZEMÍ

Desítky let zabrané pozemky pro plavební kanál Dunaj–Odra–Labe budou moci města a obce zase využít ke svému rozvoji. Vláda totiž ve středu tuto územní rezervu zrušila a projekt tím definitivně "odpískala". Na uvolnění pozemků čekali lidé hlavně v okolí Pardubic, České Třebové, Chocně či Moravské Třebové.
Otevřený dopis Univerzitě Pardubice ke kácení stromů kvůli ceduli s nápisem u knihovny

Zjistili jsme, že z důvodu stavby rámu s nápisem UNIVERZITA PARDUBICE u univerzitní knihovny má být skácena lípa. Není to žádný starý vzácný strom, ale je to strom zdravý a snad má šanci přežít i masivní stavební činnost ve své blízkosti. To jediné, co lípu nyní ohrožuje, je onen plánovaný rám s názvem Univerzity a návrh Vaší školy na její pokácení. Důvodem kácení je, že se plánovaný „rám“ ve velikosti zhruba 13 x 3 metry nevejde mezi sloup trakčního vedení a lípu.