Aktuality

Šéf ŘSD se domluvil s ochránci přírody, že zapracují připomínky k náhradním výsadbám dálnice u LITOMYŠLE

Šéf ŘSD se domluvil s ochránci přírody, že zapracují připomínky k náhradním výsadbám dálnice u LITOMYŠLE
30. listopadu 2023

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se podařilo uzavřít dohodu s ochránci přírody ze Šumperka, kteří na začátku letošního září podali rozklad proti stavebnímu povolení pro D35 u Litomyšle. Důvodem bylo kácení stromů či náhradní výsadby, která je v rozhodnutí podle ochránců chybně ošetřena. Informoval o tom na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Pardubice a okolní obce zvažují soudní spor kvůli spalovně v Rybitví

 Pardubice a okolní obce zvažují soudní spor kvůli spalovně v Rybitví
30. listopadu 2023

Město Pardubice zvažuje, že se obrátí kvůli plánované spalovně nebezpečných odpadů na soud. Po politicích chtějí ostřejší přístup vůči firmě AVE CZ odpůrci obnovy zařízení. Společnost usiluje o modernizaci a zprovoznění spalovny od roku 2006 a nedávno zaznamenala velký úspěch, když od státu získala kladné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí.

Na Hravém odpoledni na farmě Apolenka byla možnost podepsat i PETICI ohledně spalovny v Rybitví

Na Hravém odpoledni na farmě Apolenka byla možnost podepsat i PETICI ohledně spalovny v Rybitví
17. října 2023

Děkujeme všem, kdo se podepsal do Petice, nejen na Hravém odpoledni na farmě, ale i v TIC Pardubice a nebo v okolních městech.

Kvůli hale pro plánovanou arénu by významně ubylo stromů a zeleně, až 2,5 ha u sídl. Cihelna

Kvůli hale pro plánovanou arénu by významně ubylo stromů a zeleně, až 2,5 ha u sídl. Cihelna
17. října 2023

Zásadní námitky se během debaty a veřejném projednání točily kolem masivního úbytku zeleně. „Ano, musíme přiznat, že z území zmizí zhruba dva a půl hektaru zeleně,“ uvedl radní odpovědný za územní plán František Brendl.

Pardubickému náměstí Republiky ubude tráva, zvýší se však počet stromů

Pardubickému náměstí Republiky ubude tráva, zvýší se však počet stromů
17. října 2023

Část náměstí Republiky v Pardubicích čekají úpravy. Už tam nebudou parkovat auta, místo nich budou stromy a vodní prvek. Radnice už má hotovou architektonickou studii, na její tvorbě se podíleli i místní lidé, kteří mohli své podněty psát do dotazníku na webu radnice. Náklady se budou pohybovat mezi 40 až 60 miliony korun.

Obec Stolany vytvořila z dotace veřejných prostředků mokřad a ten následně neudržovala a nepečovala o něj

Obec Stolany vytvořila z dotace veřejných prostředků mokřad a ten následně neudržovala a nepečovala o něj
26. června 2023

Náš spolek a místní OOP doporučuje správný management a plnění funkce tůně v zemědělsky využívané a na biodiverzitu chudé krajině.  Pokud by pravidelně 1 – 2x ročně bylo provedeno pokosení a odvezení části rákosu, vodní hladina v tůni by se zvětšila a i estetického hlediska by tůň působila lépe. Podobné vodní prvky se jako součást odpočinkových míst budují a při správné péči tvoří zajímavý přírodní prvek a mají i ekovýchovnou hodnotu. Ani v jednom z rybníků nejsou podmínky pro obojživelníky a další na vodu vázané organismy.

Krajský úřad v Pardubicích v pátek vydal rozhodnutí o změně integrovaného povolení pro elektrárnu Chvaletice. Nezískala pravomocnou výjimku z emisních limitů

Krajský úřad v Pardubicích v pátek vydal rozhodnutí o změně integrovaného povolení pro elektrárnu Chvaletice. Nezískala pravomocnou výjimku z emisních limitů
26. června 2023

pro oxidy dusíku a rtuť, před rokem ji zrušil soud. Přísnější normy přitom platí od srpna 2021. Obsah rozhodnutí je však neveřejný, nejdříve se s ním musí seznámit elektrárna.

Pardubice distribuují podpisové archy proti spalovně nebezpečných odpadů

 Pardubice distribuují podpisové archy proti spalovně nebezpečných odpadů
1. června 2023

Obnovenou petici proti spalovně nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku už lidé mohou podepisovat. Podpisové archy jsou například v pardubickém turistickém centru. Foto: statutární město Pardubice

Černý den pro Pardubické životní prostředí, oznámil Jan Linhart 12.5.2023 po té, co Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas pro spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic

Černý den pro Pardubické životní prostředí, oznámil Jan Linhart 12.5.2023 po té, co Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas pro spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic
1. června 2023

Jsem zklamán. Seznámíme se s argumenty a zjistíme, co se dá dělat. Určitě budeme bojovat dál,“ uvedl Jan Linhart ze sdružení Zelená pro Pardubicko, který proti spalovně v Rybitví dlouhodobě bojuje.

Boj o spalovnu v Opatovicích nekončí. Hradec je ostře proti, Pardubice mlčí

Boj o spalovnu v Opatovicích nekončí. Hradec je ostře proti, Pardubice mlčí
12. května 2023

Podporu v boji proti chystané spalovně odpadů v Opatovicích nad Labem, jež by od roku 2028 mohla likvidovat až 150 tisíc tun odpadu ročně, Hradec Králové nenajde v Pardubicích ani v Chrudimi. Může ale počítat s pomocí Opatovic a okolních obcí, které s pálením odpadu nesouhlasí.