Den Země 2018

Znečištěné ovzduší loni zasáhlo více lidí, než předloni, 5 700 zemřelo.

Znečištěné ovzduší loni zasáhlo více lidí, než předloni, 5 700 zemřelo.
7. listopadu 2018

Bez ekonomické motivace a limitů se smogu nezbavíme

Přetrvávající spalování fosilních paliv (zejména uhlí a ropných paliv) v kombinaci s nepříznivými rozptylovými podmínkami způsobilo, že loni bylo znečištěním ovzduší zasaženo 68 % obyvatel (oproti roku 2016, kdy to bylo 59 %). V roce 2017 bylo vyhlášeno 39 smogových situací (oproti pěti v roce 2016) a vlivem prachu v ovzduší předčasně zemřelo 5 700 lidí (v roce 2016 to bylo "jen" 4 300 předčasných úmrtí). Říká to nová Zpráva o životním prostředí ČR, kterou předložil vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec ostatním ministerstvům a kterou do zimy projedná vláda.

Nové trolejbusy v Pardubicích pomohou opět o něco zlepšit ovzduší a budou zajíždět mimo trakční vedení

Nové trolejbusy v Pardubicích pomohou opět o něco zlepšit ovzduší a budou zajíždět mimo trakční vedení
4. listopadu 2018

Od dnešní soboty 4.11.2018 začly v Pardubicích jezdit čtyři nové trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem. Mimo trakční vedení budou jezdit především na linkách 2, 12 a 27.

Elektrárna Chvaletice je největším znečišťovatelem rtuti v našem kraji

Elektrárna Chvaletice je největším znečišťovatelem rtuti v našem kraji
15. října 2018

Podle energetického experta Jiřího Koželuha má stát v ruce nástroje, jak omezit znečišťování rtutí. „Jsou jimi nové evropské limity pro znečištění ovzduší pro velké spalovací zdroje, které se týkají také rtuti a jsou odvozeny od nejlepších dostupných technologií ke snížení znečištění. Provozovatelé musí limity splnit do srpna 2021. Krajské úřady a ministerstvo životního prostředí jim však mohou udělit výjimku, takže zlepšení ještě není jisté,“ uvedl Koželouh.

Znečištěné ovzduší snižuje inteligenci, lidem sebere až rok vzdělání

Klamání ze strany ČEZu, CO2 neklesl, produkují ho jen jiné firmy, prodejem elektráren se to nevyřeší

Klamání ze strany ČEZu, CO2 neklesl, produkují ho jen jiné firmy, prodejem elektráren se to nevyřeší
10. října 2018

Mluvčí společnosti ČEZ, a.s. dnes poslal novinářům krátkou zprávu "číslo týdne", v níž tvrdí, že emisní náročnost zdrojů ČEZu klesla o 30 % za posledních 5 let [1]. A tento fakt přisuzuje tomu, že ČEZ získal zdarma emisní povolenky výměnou za investice do čistých technologií (tzv. derogace).

Během revitalizací ulic se zeleň do některých již nevešla, přednost dostala dlažba, která je zvlášť v létě velmi horká...

Během revitalizací ulic se zeleň do některých již nevešla, přednost dostala dlažba, která je zvlášť v létě velmi horká...
3. října 2018

Revitalizace ulic v pardubickém pojetí je velmi nepovedená, jako příklad můžeme uvést ulici Sladkovského od lékárny po zimní stadion. Proč nedostala zeleň šanci jako je tomu ve stejné ulici směrem k ,,Myší díře" vedoucí Ke spravedlnosti ?

V České republice vzniknou komise pro sucho, které by měly řešit nedostatek vody

V České republice vzniknou komise pro sucho, které by měly řešit nedostatek vody
12. září 2018

Ministerstva životního prostředí a zemědělství předloží vládě během dvou týdnů novelu vodního zákona. Ta by měla umožnit vyhlašování krizových situací v době extrémního sucha a zřízení komisí pro sucho. Komise budou mít pravomoci, aby zaváděly opatření, která zmírní dopady nedostatku vláhy v krajině.

Ministerstvo životního prostředí přidá peníze do Dešťovky, města vyzývá k čerpání

Ministerstvo životního prostředí přidá peníze do Dešťovky, města vyzývá k čerpání
12. září 2018

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) hodlá přidat peníze do projektu Dešťovka pro majitele rodinných a bytových domů. Ministr Richard Brabec (ANO) zároveň na briefingu k semináři Problematika sucha a vody v Senátu vyzval větší města a obce, aby čerpaly dotace na zadržování vody a lepší hospodaření s ní. Na příští rok má resort připravené dva pilotní projekty tzv. umělé infiltrace. Zdroj Ekolist a ČTK.

Splavnění Labe do Pardubic má podporu krajů, obcí i státu

Splavnění Labe do Pardubic má podporu krajů, obcí i státu
12. září 2018

17.8. - Zástupci Pardubického, Středočeského a Královéhradeckého kraje, Ředitelství vodních cest (ŘVC), Přelouče a dalších obcí včera podepsali takzvané Přeloučské memorandum na podporu východočeských vodních cest. Jeho cílem je podpořit splavnění Labe v úseku mezi Přeloučí a Pardubicemi, případně i dál na Hradec Králové. ŘVC se o to neúspěšně snaží již od 90. let. Význam dokumentu je ale spíše deklaratorní, řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Lidé píši petice proti stavbě mostu ve Svítkově, který by zástavbu obtěžoval hlukem z automobilové dopravy

Lidé píši petice proti stavbě mostu ve Svítkově, který by zástavbu obtěžoval hlukem z automobilové dopravy
17. srpna 2018

Lidé se obávají, že oblast s rodinnými domy zahltí nadměrná doprava. Někteří tamní obyvatelé ale naopak se stavbou mostu souhlasí.

Dalo by se říct, že starousedlíci jsou proti stavbě mostu a lidé z nové výstavby jsou pro. Ti chtějí, aby most sloužil jako výjezdová cesta. Lidí, kteří jsou proti stavbě mostu, je víc a sepsali petici, která obsahuje skoro 600 podpisů. V ní jasně říkají, čeho se obávají.

Jan Sander z petičního výboru vysvětlil, že chtějí zachovat především klidový ráz čtvrti: „Základem je poškození životního prostředí u zhruba 200 domů, které jsou v okolí postižených ulic. Zadruhé, nikdo nikdy nezjišťoval, vliv dopravy na životní prostředí těch obyvatel, což je povinností města, resp. stavebního úřadu.“

Znečištění ovzduší

17. srpna 2018

PRAHA – Dýchat po čtyři dny pražský vzduch je zhruba to samé, jako si každý den zapálit jednu cigaretu. K tomuto závěru dospěla studie bruselského think tanku Transport &­Environment (T&E). Ten sestavil data z ­měřicích stanic v deseti nejoblíbenějších evropských metropolích a znečištění polétavým prachem pak porovnal s obdobnými hodnotami mikročástic, které kuřák nasaje do plic v jedné cigaretě.
Zdroj: Lidovky.cz