Den Země 2018

Vyjádřili jsme se k odvolání Spalovny nebezpečných odpadů a ztotožňujeme se s obcí Rybitví

Vyjádřili jsme se k odvolání Spalovny nebezpečných odpadů a ztotožňujeme se s obcí Rybitví
27. května 2019

Podali jsme vyjádření na Krajský úřad Královéhradeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství ve věci spalovny. Žádáme, aby byla žádost o vydání integrovaného povolení ze dne 26.6.2012, zamítnuta.

Obec Lipoltice schválila pokácení 2 zdravých stromů, zkáceno jich bylo celkem ale 7

Obec Lipoltice schválila pokácení 2 zdravých stromů, zkáceno jich bylo celkem ale 7
16. května 2019

Obec Lipoltice na Přeloučsku za tyto zdravé stromy, které měly být zkáceny bez relevantního důvodu,  dále nepožadovala náhradní výsadbu. Věc řešíme s orgány ochrany přírody.

V přírodní památce Rybník Moře na Pardubicku došlo k ohrožení kuňky obecné vysekáním břehů a zničením tůní, věc řešíme s ČIŽP

V přírodní památce Rybník Moře na Pardubicku došlo k ohrožení kuňky obecné vysekáním břehů a zničením tůní, věc řešíme s ČIŽP
25. dubna 2019

U rybníka Řeka došlo k zasypání tůní a vysekání břehového porostu. Ohrožena je ohrožená žába kuňka  ohnivá. Věc řešíme s Českou inspekcí životníhbo prostředí České republiky. O výsledku zde budeme informovat.

Znečišťovatelé budou moci vypouštět díky MŽP až 40 procent rtuti nad limit

Znečišťovatelé budou moci vypouštět díky MŽP až 40 procent rtuti nad limit
25. dubna 2019

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro nové limity emisí rtuti vypouštěné do ovzduší až 40procentní toleranci. Ekologové to kritizují. Znečišťovatelé by si tak od naměřeného množství toxického prvku mohli téměř polovinu odečíst. Elektrárna Chvaletice ze skupiny Sev.en Pavla Tykače už požádala o výjimku z nových limitů pro oxid dusíku a právě pro rtuť. Do nových limitů by se nevešla ani se 40procentním odečtem.

V pátek 26.dubna se ukuteční Den Země na Pernštýnském náměstí

V pátek 26.dubna se ukuteční Den Země na Pernštýnském náměstí
23. dubna 2019

„I neziskové organizace si uvědomují odpovědnost vůči přírodním zdrojům, proto tráví svátek Dne Země aktivně akcí, která poukazuje na naši odpovědnost za prostředí, v němž žijeme. A je na nás, abychom ho předali i pro naše budoucí generace,“ vyjádřila se k významu akce Miluše Horská, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a pořádající Koalice nevládek Pardubicka.Akci každoročně podporuje i Pardubický kraj.

Již jen tři roky zbývají na výměnu zastaralých kotlů 1. a 2. třídy za ekologičtější vytápění.

23. dubna 2019

Cestou je přechod na zemní plyn. Je snazší, než by se zdálo. Již v 90. letech bylo totiž potrubí v rámci státem podporované plynofikace obcí přivedeno na řadu míst po celém Česku. Mnohé plynové přípojky, nebyly nikdy zprovozněny. Nevyužívaných přípojek je nyní více než 300 tisíc.

Elektrárna Chvaletice hodlá v budoucnu zvýšit emise toxické rtuti v ovzduší pálením nekvalitního uhlí

Elektrárna Chvaletice hodlá v budoucnu zvýšit emise toxické rtuti v ovzduší pálením nekvalitního uhlí
3. dubna 2019

Ukázalo se to při pondělním neveřejném slyšení. Zastupitelé Pardubic se v únoru vyslovili proti a výjimky odmítlo i několik obcí. Nyní musí rozhodnout úředníci. Senátor a předseda krajského výboru pro životní prostředí Petr Šilar hovoří o meřitelnosti, která prý není zcela možná.

Prezident podepsal novelu posilující environmentální spolky

1. dubna 2019

sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Změnu zavádí novela, kterou vláda připravila na základě výtek Evropské komise. Normu ve čtvrtek prezident Miloš Zeman podepsal. Sdělil to jeho mluvčí.

Voda jako zdroj a její ochrana v ústavě

Voda jako zdroj a její ochrana v ústavě
22. března 2019

Ministerstvo Zemědělství a životního prostředí se shodly na ochraně zdrojů vody přímo v ústavě.

Zelený kruh podporuje Uhelnou komisi zřízenou na MŽP

Zelený kruh podporuje Uhelnou komisi zřízenou na MŽP
22. března 2019

Velké rezervy má Česká republika v energetické spotřebě, která navíc v posledních letech začala růst. České hospodářství je více než dvojnásobně energeticky náročné, než je průměr zemí Evropské unie.