Aktuality

Nádherný a zdravý javor jasanolistý u nádražní budovy a PŘEDNÁDRAŽÍ je opět (už potřetí) v OHROŽENÍ a to kvůli výtahu pro AUTA

Nádherný a zdravý javor jasanolistý u nádražní budovy a PŘEDNÁDRAŽÍ je opět (už potřetí) v OHROŽENÍ a to kvůli výtahu pro AUTA
12. června 2024

Původně bylo jeho skácení doporučeno už původním projektem na opravu prostoru přednádraží, měl padnout společně s celou lipovou alejí a dalšími stromy. Nyní se blíží rekonstrukce budovy a snaha strom skácet je tu opět. Tentokrát je důvodem to, že investor chce vybudovat v podzemních prostorách pod nádražní halou parkoviště pro 60 vozidel se systémem automatického zakládání.

VZNIKLA PETICE ZA MOST ČERVEŇÁK a co ještě možná nevíte ?

VZNIKLA PETICE ZA MOST ČERVEŇÁK a co ještě možná nevíte ?
12. června 2024

Most v Pardubicích, jenž dal jméno přírodnímu území na jihu Pardubic u Chrudimky a je v majetku města, je ohrožen. Město léta nedbalo na údržbu svého mostu a nyní zjistilo, že most potřebuje opravu. Místo opravy radnice uvažuje, že dá most raději demolovat navzdory jeho historické a technické hodnotě. Více v článku.

Opustil nás významný PARDUBICKÝ ENTOMOLOG Bohouš Mocek

Opustil nás významný PARDUBICKÝ ENTOMOLOG Bohouš Mocek
12. června 2024

Dr. Bohuslav Mocek patřil mezi nejznámější pardubické přírodovědce. Exkurze a vycházky s ním byly krásné a zajímavé a jeho vyprávění velmi poutavé. Uměl zaujmout velké i malé účastníky a jeho humor uměl všechny bavit, jeho radost se přenášela na ostatní. Děkujeme.

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtě prošly unikátní obnovou

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtě prošly unikátní obnovou
8. května 2024

Město Vysoké Mýto se před deseti lety pustilo do jedinečného projektu – obnovy historických parků, které ze všech stran obklopují městské centrum. Posledním z nich byly Havlíčkovy sady.

 

JASAN - STROM HRDINA JE OPĚT OHROŽENÝ

JASAN - STROM HRDINA JE OPĚT OHROŽENÝ
8. května 2024

Sdílíme. JASAN HRDINA JE OPĚT OHROŽENÝ ! FIRMA SALLER z WEIMARU, CO SE CHLUBÍ ENVIRONMENTÁLNÍMI PROJEKTY, https://www.saller-bau.com/cs/umweltprojekte/ také velmi RÁDA BETONUJE, v Pardubicích chce neustále zmenšovat zelený a ochranný okraj VÝZNAMNÉHO KRAJINNÉHO PRVKU ve prospěch AUT a VÝFUKOVÝCH PLYNŮ. Když už je firma tak udržitelná doma ve prospěch životního prostředí, tak by tak mohla činit i tam, kde podniká.

Obchod Kaufland ve Svitavách, nechal pokácet rozkvetlé hrušně na parkovišti

13. dubna 2024

Krásně rozkvetlé stromy nechal obchodní řetězec Kaufland, spadající s diskonty LIDL pod koncern Schwarz-Gruppe, pokácet. Důvodem bylo, že ze stromů padaly hrušky.

Zahradníci začali na Masarykově náměstí u bývalého AFI v Pardubicích tvořit nový park, původně izraelská firma slibovala hotel

Zahradníci začali na Masarykově náměstí u bývalého AFI v Pardubicích tvořit nový park, původně izraelská firma slibovala hotel
5. dubna 2024

Cestičky město chce zachovat tak, jak je lidé vyšlapali.

Celkem firma vysází 16 bíle kvetoucích třešní, 34 růžově kvetoucích třešní, 25 trnovníků akátů, 3 pawlovnie čínské, 4 vícekmenné břízy a 8 javorů. „Jsou to stromy právě vyexpedované ze školky. Teď jsou bez listí, na jaře se olistí. Do tří let by měly mít hezké koruny a kvést. Vybírali jsme rychle rostoucí stromy, aby efekt sadu vznikl co nejdřív,“ řekla ČTK městská zahradnice Kristýna Podhajská.

Delegace ze Senátu navštívila spalovnu v Rybitví, následně debatovala na pardubické radnici

Delegace ze Senátu navštívila spalovnu v Rybitví, následně debatovala na pardubické radnici
4. března 2024

V úterý odpoledne přivítali zástupci vedení města v čele s primátorem Janem Nadrchalem v areálu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví početnou delegaci ze Senátu, kterou vedla senátorka Miluše Horská.

Spolek Zelená pro Pardubicko úředníky i politiky upozorňoval na nejasné vyjádření krajského úřadu ohledně území u Labe

Spolek Zelená pro Pardubicko úředníky i politiky upozorňoval na nejasné vyjádření krajského úřadu ohledně území u Labe
1. března 2024

Magistrát námitky našeho spolku odbyl odkazem na stanovisko krajského úřadu.

„Přihlédnutí k hledisku veřejného zájmu na ochraně přírody a krajiny zcela chybí, a to i v odůvodnění zamítnutí připomínky spolku Zelená pro Pardubicko,“ uvedl krajský soud ve svém rozsudku.

MĚSTO PARDUBICE VÍ, ŽE MÁ ŠPATNÉ OVZDUŠÍ a to hlavně z DOPRAVY, čeká na obchvat

MĚSTO PARDUBICE VÍ, ŽE MÁ ŠPATNÉ OVZDUŠÍ a to hlavně z DOPRAVY, čeká na obchvat
1. března 2024

„Všichni tušíme, že situace v centru města není vlivem silné automobilové dopravy dobrá, “ uvedla náměstkyně Jiřina Klčová. „Dukelská stanice zjistila v roce 2023 celkem čtyři případy překročení limitu pro polétavý prach. Limit přízemního ozonu, který činí 120 mikrogramů na metr krychlový, zde byl překročen v uplynulém roce ve 21 případech. V tomto ukazateli patříme mezi místa s velkým počtem překročení limitu. Povoleno je 25 překročení v průměru za tři roky,“ uvedl Rubeš.