Hospodářské budovy na zámku v Pardubicích budou hostit od r. 2027 novou výstavu o přírodě

Hospodářské budovy na zámku v Pardubicích budou hostit od r. 2027 novou výstavu o přírodě

Zámek Pardubice bude mít nové lákadlo v podobě expozice přírody. Ta bude umístěna v horním patře hospodářských budov v areálu zámku. Cesta k jejímu otevření ale ještě potrvá. První návštěvníci by si ji měli prohlédnout v průběhu roku 2027.

Moderní a plná interaktivních prvků. Tak by měla vypadat nová výstava na pardubickém zámku. Návštěvníci by se na ní měli seznámit s přírodou z celého kraje. Na její výrobě se již pracuje.

„Pardubický zámek se dlouhodobě snažíme rozvíjet nejen po stránce investiční aktivity, ale také z hlediska nových expozic. Na návštěvnosti posledních let se ukazuje, že plány, které Východočeské muzeum pod vedením pana ředitele Libánka má, jsou veřejností velmi kladně přijímané. Ostatně důkazem jsou nejen expozice, ale také další akce pro veřejnost, které zámek oživují,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

„Novinkou, kterou nyní připravujeme, je přírodovědná expozice, která nebude umístěna v hlavním zámeckém paláci, ale v prvním patře hospodářských budov. Veřejnosti představí širokou škálu biotopů a přírodních fenoménů Pardubického kraje. Skrz tradiční přírodovědné muzeum návštěvník vstoupí do moderní expozice, která ho provede přírodou od polabských nížin až po nejvyšší pohoří. Součástí bude také řada interaktivních prvků a dotykových exponátů, což umožní prožít různé zajímavosti z říše rostlin i živočichů a odhalit zákonitosti a vztahy mezi nimi. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom expozici mohli otevřít v průběhu roku 2027,“ řekl hejtman Martin Netolický.

 

Architektonický návrh je již hotový a nyní se pracuje na detailech jednotlivých vitrín. „Vyrábíme interaktivní prvky a připravujeme exponáty pro konkrétní stanoviště. Také hledáme vztahy mezi jednotlivými částmi expozice, aby návštěvníka mohly co nejlépe provést přírodou Pardubického kraje,“ vysvětil ředitel Libánek.

Expozice vzniká v budovách, kde donedávna sídlila Gočárova galerie. V přízemí pod ní bude zároveň vybudováno nové návštěvnické centrum.

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/pardubice-zamek-nova-vystava-priroda-kraje.html


Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.