JASAN HRDINA JE OPĚT OHROŽENÝ

Jasan - strom hrdina Pardubice

Sdílíme. JASAN HRDINA JE OPĚT OHROŽENÝ ! FIRMA SALLER z WEIMARU, CO SE CHLUBÍ EKOLOGICKÝMI PROJEKTY, https://www.saller-bau.com/cs/umweltprojekte/ také velmi RÁDA BETONUJE, v Pardubicích chce neustále zmenšovat zelený a ochranný okraj VÝZNAMNÉHO KRAJINNÉHO PRVKU ve prospěch AUT a VÝFUKOVÝCH PLYNŮ. Když už je firma tak udržitelná doma ve prospěch životního prostředí, tak by tak mohla činit i tam, kde podniká. 

Jasan u Podkovy je opět ohrožen!

Před několika týdny proběhla médii zpráva, že tento nádherný strom v prostoru za supermarkety u pardubického nádraží je definitivně zachráněn. My sami jsme byli skeptičtí a bohužel se ukázalo, že oprávněně - tento případ ještě neskončil. Developer podal opět kasační stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který na přelomu roku již podruhé zrušil část změny územního plánu z roku 2017, která umožňovala společnosti NewCo Immo CZ GmbH rozšířit obchodní budovy dále směrem k  přírodnímu prostředí kolem původního ramene Labe. Napadli jsme v roce 2020 tuto změnu územního plánu soudně. V historii spolku to byla první žaloba, kterou jsme podali, a to proto, že nás pobouřilo, jakým způsobem byla tehdy změna územního plánu, významně vyhovující soukromé firmě, schválená za vydatné podpory tehdejší radní Ing. Heleny Dvořáčkové. A samozřejmě chceme zabránit skácení jednoho z nejkrásnějších a nejmohutnějších stromů v Pardubicích.
Mezitím se nám i podařilo dosáhnout vyhlášení jasanu památným stromem a upozornit na to, že prostor kolem Podkovy má potenciál jako budoucí přírodní park. Ale soudní spor s developerem pokračuje dál a není bohužel jasné, jak dopadne. Protože už v něm nyní nejde o to, zda byla změna územního plánu přijata v souladu se zákonem, ale ve hře jsou prakticky nyní už jen formální právní aspekty – zjednodušeně jde o to, zda jsme měl právo náš spolek nebo kdokoli jiný tu žalobu vůbec podat.
Nejen kvůli tomuto případu se snažíme získat finační prostředky pro odbornou právní a jinou expertní podporu. Veškerou svou činnost děláme už 13 let zcela dobrovolně a nechceme být závislí na velkých darech, ale bez profesionální odborné pomoci se bohužel někdy neobejdeme a proto touto cestou oslovujeme drobné dárce, kteří oceňují naše snahy o lepší životní prostředí.