Relaxační centrum nebude, u Labe v Polabinách zůstane louka

Relaxační centrum nebude, u Labe v Polabinách zůstane louka

Relaxační centrum Lonkovka nedaleko pardubického sídliště Polabiny nevznikne. Ministerstvo životního prostředí projektu neudělilo projektu výjimku, protože tam žijí chránění živočichové a rostliny. 

„Ministerstvo životního prostředí jako poslední instance oznámilo, že projekt by poškodil tamní zvířata, a proto ho zakazuje. Proti verdiktu není možné odvolání, centrum tedy nevznikne,“ uvedla už před měsícem pro MF DNES náměstkyně primátora Helena Dvořáčková z hnutí ANO.

Nyní informaci potvrzují i zástupci Služeb města Pardubic, tedy firmy, která měla občerstvení či hřiště stavět.

„Ministerstvo po dvou letech definitivně projekt zastavilo. Neudělilo mu výjimku. Pozemek je stále v majetku města, budeme tam dál sekat trávu,“ řekla mluvčí městské organizace Světlana Pozníková.

Podle ní navíc společnost na celé akci prodělá nemalé peníze.

„Služby města Pardubic za dva roky příprav již investovaly do záměru statisíce korun,“ dodala mluvčí s tím, že Služby města Pardubic koupily potřebné pozemky v aukci a připravovaly tam hřiště na minigolf, multifunkční hřiště, houpačky a prolézačky pro děti, posilovací plochu a hřiště pro pétanque a případně malý objekt s bufetem a záchody. Vše odhadem za 17 milionů korun.

 

Dva hektary luk leží u Lonkovy ulice v Polabinách. Jako první se proti projektu ohradili právě tamní obyvatelé v petici, poté i ekologičtí aktivisté, kteří na žádost lidí vstoupili svými připomínkami do úředního řízení. V oblasti podle nich žije jedenáct chráněných druhů, například slavíci, střevlíci nebo skokani.

Služby města musely rozšířit studii

„Ministerstvo uznalo, že veřejný zájem není něco, z čeho si investor může dělat legraci. Restaurace není veřejný zájem jenom proto, že to rozhodla vládnoucí garnitura ve městě,“ řekl Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy, které bedlivě sleduje dění ve městě a stálo třeba za stopnutím plánu na výstavbu silniční propojky přes bývalý vojenský prostor Červeňák. Aktivisté tak radním zbourali už druhý poměrně zásadní projekt.

„Jsem rád, že to je další projekt, který vedení města muselo zrušit. Prvním byla plánovaná silniční propojka přes území Červeňák. Jen doufám, že přibudou další odložené plány současné koalice,“ uvedl Jakub Kutílek, pardubický zastupitel ze Strany zelených, zvolený na kandidátce Pirátů.

Služby města totiž musely na námitku rozšířit studii a následně krajský úřad navrhl kompenzační opatření, aby chráněné druhy měly nadále vhodné podmínky pro život.

Městská firma je považovala za příliš přísné, například by musela vybudovat pro žáby a další živočichy jezírko. Znovu se proto odvolala, ministerstvo životního prostředí pak projekt definitivně zamítlo.

„Prvním ohroženým druhem se stali lidé, kteří tam chodí na procházky, pouštět draky, hrát kuličky. Báli se, že ztratí klidné místo. Petiční akce hrála roli. Ministerstvo následně odmítlo názor města, že jde o veřejný zájem. Považujeme jeho rozhodnutí za precedent pro jiné lokality,“ dodal Seiner.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/lonkovka-pardubice-louka-u-labe-relaxacni-centrum.A191128_517044_pardubice-zpravy_mvo?