Šéf ŘSD se domluvil s ochránci přírody ohledně dálnice u Litomyšle

Šéf ŘSD se domluvil s ochránci přírody ohledně dálnice u Litomyšle

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se podařilo uzavřít dohodu s ochránci přírody ze Šumperka, kteří na začátku letošního září podali rozklad proti stavebnímu povolení pro D35 u Litomyšle. Informoval o tom na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Mátl podpisem memoranda slíbil splnit požadavky ochránců, ČSOP Šumperk se zavázalo, že své námitky stáhne. Společné územní rozhodnutí a stavební povolení pro úsek Litomyšl–Janov by tak mělo do týdne nabýt právní moci.

Výhrady ochránců přírody se týkají například kácení stromů či náhradní výsadby, která je v rozhodnutí podle ochránců chybně ošetřena. ŘSD slibuje nápravu, zavazuje se, že je bude pravidelně informovat a slíbilo, že připomínky ČSOP Šumperk zapracuje do dokumentace pro společné povolení.

Stavba více než desetikilometrového úseku dálnice, který zbaví Litomyšl velké části tranzitní dopravy, by se mohla teoreticky rozjet už za rok, hotovo má být podle plánů ŘSD v roce 2027. Tedy o rok později než úsek kolem Vysokého Mýta, jehož stavba bude slavnostně zahájena ve čtvrtek.

V případě dálnice u Litomyšle jde už o druhé memorandum v pořadí. To první podepsal Mátl s tamními obcemi, spolky i zemědělci na jaře 2021. Na jejich popud prosadil úpravu trasy zejména pokud šlo o profil budoucí dálnice.

Litomyšl po dostavbě D35 zúží průtah (4. listopadu 2023):

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/dalnice-d35-rsd-matl-litomysl-ochranci-prirody.A231114_102847_pardubice-zpravy_skn