Zahradníci začali na Masarykově náměstí u bývalého AFI tvořit nový park, původně izraelská firma slibovala hotel

Zahradníci začali v centru Pardubic tvořit nový park. Cestičky město chce zachovat tak, jak je lidé vyšlapali.

Mezi Masarykovým náměstím a ulicí nábřeží Závodu Míru by tak měla vyrůst nová stromová alej, keře a vzniknout tak malý park. Vyroste na nevyužívané ploše, kde chtěla firma AFI Europe, která stavěla obchodní dům, v minulosti postavit hotel. Teď tam město nechává vysadit 90 kusů dřevin, upravit cestičky a umístit lavičky.

„V úterý ráno začaly přípravy na výsadbu desítek kusů stromů v areálu u Paláce Pardubice. Jednalo se o rozměření, přípravu osazovacího rastru a přípravu terénu,” přiblížila náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová a pokračovala. „Vzhledem k tomu, o jaké lokalitě se bavíme, se zvolily takové dřeviny, které budou schopné existovat v náročných podmínkách městského prostředí.”

Masarykovo náměstí tak mění podobu. V sousedství obchodního centra na pozemku, kterému se před stavbou někdejšího AFI Paláce přezdívalo hliněné náměstí, vzniká sad. 

Před dvaceti roky tam pravidelně stávaly cirkusy. Před patnácti se izraelští investoři, kteří postavili někdejší AFI Palác, tvářili, že tam vybudují moderní hotel. Pak následovalo dlouhé období s prostým trávníkem a nyní došlo na stromy. Plocha ležící mezi Palácem Pardubice a telekomunikační věží se promění na ovocný sad.

„Práce jdou podle harmonogramu. Celkem se jedná o 90 stromů. Firma má čas do konce dubna, to určitě stihne,“ uvedla náměstkyně primátora Jiřina Klčová, která doufá, že lidé stromy v centru ocení.

 Nepamatuji si, že by se ve městě sázelo najednou tolik stromů. Doufám, že se to povede a bude se to lidem líbit. Bude to krásné místo pro odpočinek, i když je to v samém středu města,“ doplnila politička z ANO.

Celkem firma vysází 16 bíle kvetoucích třešní, 34 růžově kvetoucích třešní, 25 trnovníků akátů, 3 pawlovnie čínské, 4 vícekmenné břízy a 8 javorů. „Jsou to stromy právě vyexpedované ze školky. Teď jsou bez listí, na jaře se olistí. Do tří let by měly mít hezké koruny a kvést. Vybírali jsme rychle rostoucí stromy, aby efekt sadu vznikl co nejdřív,“ řekla ČTK městská zahradnice Kristýna Podhajská.

Navíc by byli radní rádi, kdyby se místo přetvořilo v jakýsi park, který lidem poskytne hlavně v horkých dnech útočiště před sluncem a vedrem. „V dalších etapách by měla na ploše přibýt cestní síť, která bude kopírovat již vyšlapané cestičky. Dále přibudou trvalkové záhony kolem chodníků a drobný mobiliář. Celkové náklady na výsadbu stromů by se měly vejít do milionu korun,“ uvedla tisková mluvčí města Kristýna Vlasáková.

Zastupitel Sedlák: Firma nepostupuje podle smlouvy

Nové stromy v centru Pardubic vítá i opoziční zastupitel Filip Sedlák ze sdružení Naše Pardubice. Ovšem nelíbí se mu, jak při sázení odborná firma postupuje.

„Tím, že jsem se byl osobně podívat na výsadbu a porovnal to se smlouvou, tak jsem zjistil závažný rozpor. Ve smlouvě se uvádí 100procentní výměna zeminy o objemu jednoho metru krychlového, ale v praxi se i zahradníci přiznali, že k ní nedochází. Na tom se dají ušetřit velké peníze,“ řekl Filip Sedlák, který prý dokonce zvažuje podání trestního oznámení v této věci.

Podle náměstkyně Klčové však k takovému kroku není důvod. Podle ní radnice na firmu dohlíží a postup je v pořádku.

„Je to tak, že se ke každému stromu přistupuje individuálně pod dohledem odbornice. Pokud se zjistí, že podloží je špatné, což je často v těsné blízkosti Paláce Pardubice, tak se mění i více než jeden metr krychlový zeminy. Kde je půda dobrá, tam se dělá menší výkop,“ uvedla Klčová, která s Filipem Sedlákem o výsadbě už opakovaně jednala.

„Myslím, že i díky kolegovi Sedlákovi je stavba pod bedlivým dohledem a nehrozí žádné pochybení. Smlouva je nastavena tak, že pokud se bude měnit méně zeminy, tak uplatníme méně práce,“ řekla Jiřina Klčová.

Firma se bude o stromy starat dalších pět let. Lokalita u Paláce Pardubice je přitom v létě podle městské tepelné mapy jedním z nejteplejších míst ve městě, a je tak jasné, že stromy budou potřebovat dost zalévat. „Zálivka bude nepravidelná, v době, kdy je víc teplo, bude častější, když prší, tak to není tolik potřeba. I městský obvod bude muset přiložit ruku k dílu a zalévat, aby stromy prospívaly,“ dodala Klčová.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/sad-palac-pardubice-pozemek-vysadba-stromy.A240405_120855_pardubice-zpravy_lati

https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/park-centrum-palac-pardubice-kolf-afi-zelen.html