Zastupitelstvo Pardubického kraje zrušilo územní rezervy za kanálem Dunaj-Odra-Labe

Zastupitelstvo Pardubického kraje zrušilo územní rezervy za kanálem Dunaj-Odra-Labe

Nejdříve dalo od plánu na kanálu Dunaj-Odra-Laba (DOL) ruce pryč vedení kraje. Definitivní tečku pak udělali v úterý krajští zastupitelé. Zrušili plánované územní rezervy pro plán, který výrazně prosazoval bývalý prezident Miloš Zeman.

Krajští zastupitelé na svém úterním jednání učinili poslední krok nad plánem na výstavbu labské větve průplavu Dunaj–Odra –Labe, když schválili aktualizaci Zásad územního rozvoje Pardubického kraje. Ta řeší mimo jiné právě zrušení územní rezervy pro tento průplav, čímž se mohou odblokovat rozvojové aktivity měst a obcí na plánované trase.

„Zrušení blokace území pro průplav Dunaj–Odra–Labe je jednoznačnou dobrou zprávou pro starosty měst a obcí, ale také pro samotné občany či potenciální investory. Územní rezerva totiž obcím bránila v rozvoji. Nyní se tak odblokuje poměrně velké množství pozemků. Poměrně široký koridor byl vymezen v místech, která jsou vhodná pro jiné využití, ať už se jedná o bytovou nebo individuální výstavbu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle něj vyjmutí průplavu DOL neovlivňuje krajskou podporu pro splavnění Labe do Pardubic. „Projekt splavnění Labe do Pardubic a multimodální uzel má i nadále naši prioritu, proto ostatně opravy všech mostů na trase řešíme také v tomto kontextu tak, aby průplavný profil odpovídal budoucímu splavnění,“ doplnil Netolický.

Krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr, do jehož gesce změna zásad územního rozvoje spadá, vyjmenoval také další významné změny.

„V aktuální změně řešíme kromě průplavu Dunaj-Odra-Labe mimo jiné také upřesněnou trasu přivaděče k dálnici D35 kolem Vysokého Mýta a Chocně. V rámci dokumentu také vypouštíme koridory, ve kterých byly již záměry realizovány. Ruší se tak například pro přeložku silnice I/37 v úseky Chrudim – Slatiňany,“ upřesnil radní Ladislav Valtr.

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/pardubice-kanal-dunaj-odra-labe-tecka-konec-kraj-zastupitele.html

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.